“Бяла река” край Калофер е една от любимите ми екопътеки. Представете си кристално чиста, синееща вода, младо зелена гора и трева, дървени мостчета и беседки, речни камъни и вълнуващи водопади. Едно такова диво и красиво място е екопътеката Бяла река край Калофер.
Тя е кратка и лека за обхождане, подходяща е за малки и големи, за любители на разходки или пикници на открито. Силно ви препоръчвам да отидете на това място поне веднъж.
Как да стигнете?
Началото на пътеката е около 200 метра след Калоферски манастир “Рождество Богородично”. След като се отклоните от Околовръстният път на Калофер към града, следвайте табелите към местност Паниците. В края на града ще стигнете до У-образно кръстовище, където пътят за Паниците и Калоферския манастир се разделят. Тръгваме наляво към манастира и оттук нататък пътят става доста лош, около 5.5 – 6 километра. Все пак с внимателно шофиране (10-15 км/ч) е напълно проходим дори за лека кола..

По пътя си ще минете покрай няколко вили, някои от които се отдават под наем. Околността е много красива, а пътят, макар и лош като настилка, е доста живописен.

Можете да паркирате при манастира или да продължите още 200 метра до бивак Бяла река.

Накратко за екопътеката
- Необходимо време: 2 часа
- Трудност: 2/10
- Дължина: 1830 м.
- Крачки: 3724
- Най-ниска точка: 570 м.
- Най-висока точка: 630 м.
Подходяща за малки и големи. Вход свободен!
Подробно за екопътеката
Първоначално от бивак Бяла река тръгва много широка и полегата пътека, която се движи непосредствено до речното корито. Скоро следва и голяма табела за начало на екопътеката и там пътеката се разделя на две.
Пътеката прави нещо като кръг или осмица, защото на 1-2 места двата „полукръга“ се събират. Ако тръгнете по горният път (ляво), ще се върнете по долния (дясно) и обратното.
Ще видите голяма информационно табло и карта на маршрута.
Разходката отнема около 2 часа в спокоен ход.
В долната част (в началото тръгваме надясно) на пътеката минавате по мостчетата над реката многократно.
Катерите се, гледате отвисоко. Докато поглеждате надолу към реката и разбирате защо е наречена Бялата река. А какви звуци издава само бушуващата вода.
Има няколко особено интересни участъка. Например преминаването покрай водопада.
Или пък над една особено тясна част от каньона.
Пътеката е много интересна и образователна за деца, защото на няколко места са поставени табла със снимки на животни и растения, които обитават района и кратка информация за тях. Въпроси и отговори под форма на игра, нещо като училище в гората.
Някои от стълбите са доста стръмни, затова помагайте на децата с преминаването им, особено след дъжд, когато пътеката е мокра и на места хлъзгава.
Един от най-стръмните участъци е приблизително по средата на “долния полукръг”. Там имаме много стръмно слизане и много стръмно изкачване “на четири крака”.
Цялата пътека е много интересна и преминаването е много забавно.
В края на пътеката ще видите пейки и табела “преминаването забранено”. Съветвам ви да не продължавате и да не се отклонявате от маркираните и обезопасени пътеки.


Слизането надолу към “долния полукръг”
Т.нар. “горен полукръг” също никак не е лишен от хубави гледки.
Минава се през един малък, но също много красив водопад и през разкошна широколистна гора.


След разходката може да си направите пикник или барбекю на поляната в началото. Там има и дървени маси и пейки. Наистина е разкошно – зелена трева, катерушки за децата, чист въздух, приятели, какво друго ви трябва.
Калоферският манастир
Калоферският мъжки манастир „Рождество Богородично” е разположен в подножието на Стара планина. Гледката от него към върховете, особено през пролетта, когато са покрити със сняг е внушителна. В комбинация с добре поддържаната му градина, малка и симпатична църква и стари “монашески килии”, правят мястото още по-забележително. Фактът, че Бяла река е само на 200 метра от него ни дава сериозен повод да се отбием и да го разгледаме пътьом.
Къде да хапнете в Калофер?
В Калофер има много механи и заведения, но ние вече 2 пъти отсядаме в механа Панорама и там си се чувстваме добре. Не знам дали е заради внушителната гледка към Райското пръскало и връх Ботев или заради вкусната храна, но определено я препоръчваме и бихме я посетили отново. Няма нещо супер специално в менюто, но всичко беше вкусно. Терасата е разделена на две – за пушачи и за непушачи. По-голямата част е за непушачите, което за мен е от огромно значение. От механата се вижда и голяма част от Калофер, а в далечината гордо се извисява и паметникът на Христо Ботев.
Още за механата и хотелът към нея можете да прочетете на сайта им.
Здравейте, отдавна съм й хвърлил око на тая пътека! Искам да попитам снимките от тази година ли са, в смисъл дали вече се е раззеленило хубаво в района, имайки предвид че е малко по-високо от София и дали в началото на май ще е подходящо за ходене или да поизчакам малко…
Здравейте, снимките от тази година ли са? В смисъл дали вече се е раззеленило хубаво в района, че имам идея да го посетя в началото на май…
Снимките са от средата на април тази година. Със сигурност вече е много зелено 🙂
Здравейте, искам да попитам може ли да се стигне до водопад Райското пръскало като се тръгне по тази екопътека ?
Здравейте, Иван, в началото на екопътека Бяла река има един мост и табела към връх Ботев. Не сме тръгвали оттам към върха и не мога да споделя актуална информация, но е факт, че табела има 🙂
Много добър обзор на Екопътеката!
За съжаление Вашите снимки са може би едни от последните със старата красива визия на т.нар. Мъжки манастир. В момента дворът няма много общо със старият поддържан двор.
В момента достъпът е забранен -разрушени са мостовете.Пътят е направо непроходим за лека кола.