Възрожденското градче Котел се намира в източна Стара планина, на около 50 км. от Сливен и на около 60 км. от Търговище. В него са родени редица важни за историята ни будители и революционери.
Най-известните от тях са: д-р Петър Берон – авторът на Рибния буквар (първият български буквар); Георги Сава Раковски – основоположник на организираната националнореволюционна борба за освобождаването на България; Софроний Врачански – български духовник и последовател на делото на Паисий Хилендарски. А също и Неофит Бозвели, капитан Георги Мамарчев, Стефан Богориди, Гавраил Кръстевич, Атанас Гранитски и още много други знайни и незнайни.
Богатата история на град, възрожденската архитектура на квартал Галата, множеството музеи и паркове и красивите околности са много привлекателни за туристите.
Малко история
Котел е заселен в началото на османското робство от жителите на село Новачка. Счита се, че са били привлечени от местността Изворова поляна заради отдалечеността от главния път и изобилие от храна за добитъка. Днес на Изворова поляна се намира градският парк Изворите, който е много приятно място за разходка.
По време на османското робство градът се наричал Казан пънаръ. Тогава градът процъфтявал, жителите му били изключително будни и непримирими и неслучайно се превърнал в център на българската култура, на борбата за църковна независимост и национално освобождение.
След Освобождението Котел бил изпепелен почти до основи от най-опустошителния в своята история пожар. Единствената неизгоряла част от града бил квартал Галата. Тогава това били покрайнините на града, а днес този квартал е централен. Старите къщи от онова време могат да се видят и до днес в този квартал и заради него градът е обявен за архитектурен резерват.
Квартал Галата
Квартал Галата в Котел е малък централен квартал. Необходимо ви е не повече от половин час да го разгледате. Ние тръгнахме по улица Шипка и се върнахме по улица Бенева. Това са двете основни улици на стария град.
Този квартал дава представа за това как са изглеждали типичните котленски възрожденски къщи. Построени са изцяло от камък и дърво, с големи стрехи и дворове.
Какво още да видите в Котел?
В Котел се намират няколко от 100-те национални туристически обекта. Ако обичате музеи, няма да скучаете. В неговите музеи се съхраняват ценни реликви като саркофаг с костите на Георги Сава Раковски, сърцето на д-р Петър Берон, ръкописи на Васил Левски и Софроний Врачански.
В покрайнините на града се намира и Природонаучният музей, който е много богат на експонати от източна Стара планина.
Градът е известен и с традиционните си килими с храктерната за местността шевица. В Галатанското училище са изложени най-старите от тях.
Какво да видите около Котел?
Село Жеравна
Село Медвен
Водопад Синия вир край Медвен
Село Ичера
Къде да хапнете?
Ресторантът на хотел Изворите е място, което ни препоръчаха нашите домакини и останахме много доволни от мястото. Менюто е разнообразно, различно и всичко, а ама всичко е много вкусно. Обстановката е много приятна и уютна.
Хотел Изворите се намира в едноименния градски парк. Доброто хапване може да се съчетае и с кратка и лека обиколка на парка.