В административните граници на България Копренските водопади са 3 на брой – Ланджин скок, Дуршин скок и Водния скок. Водопадите се наричат Копренски, защото се намират в подножието на връх Копрен.
От другата страна на върховете, на територията на съвременна Сърбия, има други водопади. Те също се наричат Копренски, но за тях ще ви разкажа в друга статия. Сега обаче за тези 3 красавеца и техните по-малки събратя, които ми станаха много любими.
Накратко за 3-те пътеки
Всеки от водопадите, Ланджин, Дуршин и Воден скок, се намира в 3 различни долини, на 3 различни пътеки и на 3 различни реки. За да стигнете до всеки един от тях, трябва да се върнете в изходната точка и да тръгнете по отделната пътека за съответния водопад.
Пътеките за 3-те водопада и техните по-малки събратя започват от местността Орешкова чука, но в 3 отделни стартови точки, намиращи се на около 300-400 метра една от друга.
Всяка от трите пътеки към водопадите стига и до билото на планината, където са върховете Копрен и Трите чуки. Така че ако можете да отделите един цял ден и сте добре подготвени физически, можете да направите и кръгов маршрут до върховете и водопадите.
Понеже нашите деца не са подготвени да вървят цял ден в непресечена местност, ние се спряхме на първият вариант – отиване и връщане до всеки от водопадите поотделно.
До водопад Водния скок
Накратко за маршрута до Водния скок

Начало: Вила за гости “Сталин” (43°19’47.0″N 22°51’22.4″E )
Време за вървене: 2.5 часа (1.5 часа отиване + 1 час връщане)
Допълнително време за снимки и почивки: 30 мин. +/-
Дължина на маршрута: 8.14 км.
Калории: 512 kcal
Средна скорост: 3.1 км/ч
Денивелация: 323 м.
Подробно за маршрута до Водния скок
Близо до вила Сталин, в местността Орешкова чука ще видите малък дървен мост и широк черен път. Оттам започва пътеката към Водния скок.
Първите 30 мин. се върви по широк и живописен път. Редуват се съвсем леко стръмни и полегати, открити и сенчести участъци.
След 30 мин. ще стигнете до място, където реката пресича пътя, а 10-тина метра преди него трябва да се отклоните от широкия път към гората. Няма как да го пропуснете, ще видите дървена табела с ясен надпис, оказващ посоката.

Пътеката минава изцяло през просторна букова гора. Движим се само покрай реката. На места маркировката се може да се губи, но пък пътеката е отъпкана. Ако случайно се чудите къде да вървите, използвайте реката за ориентир. Лесно е!

Докато вървите нагоре към водопада ще видите други по-малки водопади, които също са много симпатични.
Има 3 места, на които трябва да пресечете реката. Те са на около 15 мин. едно след друго. Няма мостове, просто се оглеждайте къде по камъните ще ви е удобно да прескочите.

След последното пресичане на реката погледнете нагоре и е много вероятно дори вече да видите водопада през прозиращата гора.
Колкото повече се приближавате до водопада, толкова пътеката става по-стръмна и по-неудобна за вървене заради корени, камъни и паднали клони. Все пак, ако родителите помагат, е напълно преодолима дори за малки деца.
Височината на водопада Водния скок е 35 метра. Той е най-високият от 3-те Копренски водопада и е най-трудно достъпен от тях. Ако достигането до него ви се стори лесно, значи разходката до другите 2 водопада ще ви е „пей сърце“.
До водопад Ланджин скок
Накратко за маршрута до Ланджин скок
Начало: големият паркинг до хижа Копрен (43°19’37.4″N 22°51’36.4″E )
Време за вървене: 1 час и 45 мин. (1 час отиване + 45 мин връщане)
Допълнително време за снимки и почивки: 30 – 60 мин. +/-
Дължина на маршрута: 5.92 км.
Калории: 393 kcal
Средна скорост: 3.1 км/ч
Денивелация: 269 м.
Подробно за маршрута до Ланджин скок
До водопад Ланджин скок е изградена екопътека, която е идеална за деца. Тръгва се от големия паркинг пред хижа Копрен. Няма начин да го подминете, защото там асфалтовият път свършва. Пътеката към водопад Ланджин скок тръгва покрай 3 големи беседки, а зад тях ясно се извисява и връх Копрен.
Първите 10-15 мин. от пътеката са стръмни, а след това преминава в полегата горска пътека. На много места са изградени пейки, а по-голямата част от пътеката е обезопасена с дървен парапет.
На мястото, където пътеката стига до реката има едно препятствие, което най-вероятно ще бъде поправено след време. Има едно голямо паднало дърво, което напълно е препречило преминаването по пътеката. Там просто трябва да преминете на отсрещния бряг на реката. Това е! Останалата част от пътеката е здрава и опезопасена.
Като преминете „препятствието“ ще видите поредица от водопади, всеки от които е съвсем различен по височина и форма. Всички са много, ама много красиви и лесно можете да се приближите до тях. Струва ми се дори, че някои от тях са по-високи от Ланджиния скок.
Водопадът Ланджин скок е над всички тези водопади. Ще видите екопътеката как върви на зиг-заг. Нагоре се вият стълби и парапети и ви отвежда над поредицата от водопади.
Там, над всички, е „скрит“ и Ланджин скок. Той е висок около 15 метра.
До водопад Дуршин скок
Накратко за маршрута до Дуршин скок
Начало: Профилакториума (43°19’41.6″N 22°51’16.5″E)
Време за вървене: 25 мин.(15 мин. отиване + 10 мин. връщане)
Допълнително време за снимки и почивки: 30 мин. +/-
Дължина на маршрута: 1 км.
Калории: 148 kcal
Средна скорост: 3.6 км/ч
Денивелация: 81 м.
Подробно за маршрута до Дуршин скок
Най-бързо, лесно и неусетно се стига до водопадът Дуршин скок. Ако маршрутът до Ланджин скок е детски, то до Дуршин скок си е направо бебешки.
До водопада е изградена чудесна екопътека. Най-трудният участък (ако въобще може да се нарече труден) е едно изкачване по дълги и стръмни стълби. Това е! Лесно е като детска игра.

Тръгва се от т.нар. Профилакториум в местността Орешкова чука. Там има удобен паркинг, на който можете да оставите колата си. Трябва да минете отляво покрай бунгалата и да заобиколите хотел Деяница, който се вижда на снимката по-долу.

Веднага щом навлезете в гората ще минете покрай 2 беседки, след това стръмни стъпала, а след стъпалата водопадът вече се вижда в далечината.


Какво още да видите?
По пътя към село Копиловци и местността Орешкова чука, няма как да не забележите Лопушанския манастир “ Св. Йоан Предтеча ”. Той е на самият главен път, веднага след края на село Георги Дамяново. На мястото на съвременният манастир е имало друг, който е бил напълно разрушен през Османското робство. В последните 30 години от робството, бил възстановен от чипровски монаси. Днес той е действащ мъжки манастир. В него се предлага и настаняване.

Ако идвате от Монтана, няма начин да не минете покрай язовир Огоста. Интересен факт е, че първоначалната идея за него била да е най-големият язовир на Балканите. Тази идея не е осъществена. Все пак той е втори по големина в България.
Къде да хапнете?
Комплекс Под чардака се намира зад Лопушанския манастир. Трябва да заобиколите манастира с колата отдясно. Там асфалтовият път ще ви отведе до комплекса, където има огромен паркинг.
Комплексът и ресторантът са много симпатични и много ни допаднаха. Това е най-близкото и работещо извън сезона място, където може да поръчате храна. Още за комплекса и ресторанта можете да прочетете на сайта им.
Друг доста приятен вариант според мен е хижа Копрен в местността Орешкова чука. Стаите и столовата са ремонтирани и са много уютни. Там можете да си приготвите сами храна. Условията са отлични за семеен уикенд, а също и за палатки, пикници и излети на открито.
Бунгалата са прекрасни за почивка! Районът е невероятно красив, освен водопадите има и върхове за изкачване! Блогът Ви е чудесен, следя го интерес и взаимствам много от идеите Ви! Благодаря!
Здравейте, Маргарита, благодаря за отзива 🙂 Определено ни е в бъдещите планове да посетим района и да изкачим връх Копрен. 🙂
Благодаря за точните и подробни указания! Тази събота се разходихме и до трите водопада. Района наистина е прекрасен, но като че ли недооценен – по пътечките към водопадите не срещнахме никого! Само благодарение на Вашeто описание не пропуснахме отбивката за Водния скок:)