Приблизително в средата на Егейско море е разположен един от най-привлекателните за семейства с деца гръцки острови – Наксос. На острова ще намерите невероятни плажове, топ гастрономия за всеки вкус, древна история, стари градове, китни села, планини, разкошни залези и много, много котки.
За нас остров Наксос стана един от любимите ни места за семейна почивка. Сега ще се опитам да споделя повече информация относно пътуването ни дотам, а също и интересни места, които да видите. Ако искате да разберете кои са най-добрите плажове на остров Наксос, вижте тази статия.
Как да стигнете до остров Наксос?
Най-лесният, бърз и удобен начин да стигнете до остров Наксос, особено ако пътувате с деца, е с полет на Aegean Airlines. Полетът излита от София, има и 1 прекачване в Атина.
Полетите до острова не са от най-нискобюджетните, затова купих билетите в периода около “черния петък” (последният петък на месец ноември). Така успяхме да спестим около половината от цената им. И да, наистина не съм като “нормалните” хора, купувам самолетни билети 9 месеца предварително.
Ето и подробности за двупосочния полет и цената за нашето 4-членно семейство:
Летището на Наксос е едно от най-интересните, които съм виждала. То е много малко, прилича на селскостопанско летище в средата на нищото. Т.като площта за кацане е малка, тук не могат да се приземяват големи самолети. Летяхме с витлов самолет, който ми приличаше на летящ автобус, кацаше твърдо и друсаше по време на полета.
Друг предпочитан от много туристи транспорт до остров Наксос е ферибот. Не мога да споделя лични впечатления, но доколкото знам пътуването от Атина до Наксос с ферибот трае между 4 и 6 часа.
Кола под наем
На остров Наксос има няколко фирми, отдаващи всякакви МПС-та под наем. Ние наехме малка кола от Fun Car & Rides. Поисках оферта за нашия период по имейл и получих няколко предложения. Наехме малка кола (Citroen C1), цената беше €30 на ден и в нея бяха включени всички такси и застраховки, допълнителен шофьор, а също и безплатно 2 детски столчета.
Хора(Chora) – градът на Наксос
Хора (Chora) е главният и единствен град на Наксос. Той е най-комуникативното място на острова. На пристанището идват и си отиват един след друг фериботи, превозващи пътници, коли и тирове, пълни със стоки.
Пристигайки няма как да не забележите издигащата се “порта”, Портара (Portara) – символът на Хора, портата на храма на Аполон, който никога не е бил завършен. Градът е свързан с хълма на Аполон с кей. Можете да стигнете до хълма и да се приближите до портата-символ на Наксос напълно безплатно.
Старият град на Наксос е едно от онези супер чаровни, бели градчета, с “накацали” една върху друга къщи. Тръгвайки по лабиринта от тесните улички към високата част на града, ще се озовете пред стените на венециански замък. Ако обичате музеи и искате да научите повече за историята на острова, можете да посетите музея, който се намира в непосредствена близост до замъка..
Умирам си за такива градчета – много тесни улици, преплетени в лабиринт, китни тераси, тунели, многобройни таверни, магазини, туристи и разбира се котки. Винаги се опитвам да се изгубя на такива места. Винаги се опитвам да мина по всяка уличка и да надникна във всеки двор.
Разходката из стария град е особено приятна със сладолед в ръка. Препоръчвам ви да опитате мини гофретите и сладоледа във Waffle house. Този на Milkato също не е никак лош.
Св. Анна (Agia Anna)
Селото Св. Анна или Агиа Анна е типично курортно село, близо до летището и стария град Хора. Започвам с него, защото тук избрахме да отседнем. Плажът на Агиа Анна е един от най-популярните на острова. Селото е тихо и спокойно, същевременно си има магазини, барове и таверни.
Близо до пристанището на селото, на един хълм се намира и параклисът Св. Анна. Изградена е дървена пътека, която заобикаля въпросния хълм, минава покрай параклиса и се връща отново в селото. От хълма на параклиса се открива красива гледка към остров Парос, особено по залез е вълшебно.
Къде да хапнете в Агиа Анна?
Тук имам няколко предложения за добри таверни, като някои от тях се намират на пешеходно разстояние (10-тина минути) в съседните села – Ag. Prokopios и Maragkas.
- Akrogiali – Ag. Anna – намира се на самия плаж, дори част от масите са на пясъка. Страхотна кухня, може би най-добра за нашите предпочитания.
- Giannoulis (Ag. Prokopios) – традиционна наксоска таверна, в която можете да опитате типична местна кухня, различна от октоподи и мусака. Отношението и обслужването тук може би е най-добро. Обикновено заведението е препълнено и не се приемат резервации. Ние чакахме около 30 мин. ,за да ни настанят. Всички чакащи получихме безплатна напитка от заведението.
- Manolis (Maragkas) – препоръчвам го най-вече за обяд, защото има огромен избор от готови ястия, типични за острова. Всичко беше прекалено вкусно.
- Avli (Ag. Anna) – много приятна, малка таверна, която може да посетите, ако решите да прекарате деня на плажа на Agia Anna.
- Sunset (между Ag. Anna и Ag. Prokopios )- препоръча ни я нашият домакин. Много подходяща за вечеря по залез.
- Liatero (Ag. Anna) – една идея по-изискан ресторант на плажа, близо до таверна Akrogiali. Ако искате да опитате селекция местни сирена и/или морски дарове – това е вашето място.
Восокопланинските села
Ако намерите един свободен следобед, препоръчвам да направите обиколка през 3 от високопланинските села на Наксос – Халки, Филоти и Апеирантос. Те са бели, стъпаловидно разположени и много чаровни.
Малко преди последното село, при една вятърна мелница, ще минете покрай ресторант и тераса, от която се открива страхотна гледка. Опитайте да сте там по залез, ще ми благодарите по-късно.
Халки (Halki)
За да разгледате централната част на Халки, са ви нужни около 30 мин. В центъра на селото има няколко таверни и магазинчета за традиционни, селски изделия. Не пропускайте и симпатичното прозорче за сладолед. Селото е много симпатично, китно, старо и интересно.
Тук искам само да вметна, не паркирайте на главната улица, защото рискувате да бъдете глобени, както се случи на нас.
Филоти (Filoti)
Филоти е най-голямото село на Наксос. Близо до центъра на селото има голям и безплатен паркинг. Започнахме нашата обиколка от центъра, при едно огромно дърво, което хвърляше сянка на целия площад. Ние направихме кратка обиколка, не останахме за по-дълго, защото искахме да гледаме залеза от по-високите части на острова.
Залезът
Разбира се, няма снимка, която може да улови величието и усещането, докато гледаш как си отиват последните слънчеви лъчи на деня. Комбинацията с планини, море и далечни острови правеха видяното още по-грандиозно.
Апеирантос (Apeiranthos)
Завършихме нашия следобед с кратка разходка и вечеря в може би най-атрактивното от всички села на Наксос – Апеирантос. Нямахме възможност за по-дълга разходка, защото се стъмни, а и изгладняхме. От това, което видяхме обаче, определено бяхме впечатлени и малко съжалихме, че не сме отделили повече време на селото.
Къде да хапнете в Апеирантос?
Докато се разхождате по улицата с таверните, ще видите близо една до друга 3 таверни – O Lefteris, Amorginos и Platanos. Според предварителните ми проучвания те бяха най-препоръчвани в село Апеирантос. Ние избрахме тази, в която имаше най-много хора, защото пълния ресторант говори за хубава храна. Ние също останахме доволни.
Къде да отседнете на остров Наксос?
Според мен най-доброто място като близост до летището, стария град Хора и хубавите плажове, комуникативност и спокойствие на остров Наксос е селото Агиа Анна. Тук изобилства от малки хотели и къщи за гости. Ние отседнахме в Sunday studios и останахме предоволни от гостоприемството.
В цената не беше включена закуска, но нашата домакиня всеки ден ни оставяше в стаята, докато бяхме на плаж, домашно приготвен от самата нея сладкиш, който с удоволствие си изяждахме. Всеки ден стаята ни се почистваше от пясъка, който си бяхме внесли. Редовно се подменяха кърпи и чаршафи. Предоставиха ни за безплатно ползване дори чадъри и детски играчки за плажа.