Водопад Сливодолско падало е един от най-високите водопади в Родопите, а всъщност и в България. Разходката до него е сравнително лека и кратка и може да се направи и за един ден от София или Пловдив. Маршрутът е подходящ за семейства с деца и за хора, които нямат опит с вървене в непресечени местности. По пътеката съм виждала и хора с неудобни, високи обувки с ток, но все пак ви препоръчвам да носите спортни обувки.
Реката, която образува Сливодолското падало се нарича Сливов дол, откъдето идва и името на водопада. По пътя си към този 50-метров красавец ще видите и други водопади, а също и кристално чисти синкави вирове, издълбани и изваяни скали, прохладна зелена гора и много места за отмора и почивка.
Първото ни посещение на водопада беше в един дъждовен уикенд в района на Бачково, в който освен Сливодолското падало видяхме и Бачковските манастир и водопада, село Косово и други красоти в тази част на Родопите. Този път обаче се възползвахме от слънчевата прогноза.
Откъде тръгваме?
Около 4-5 километра след Бачковския манастир, в посока Чепеларе и Смолян, ще минете през тунел. Веднага след тунела отбийте в дясно при рибарник Тунела. Там можете да паркирате. Има място за 6-7 коли. Приблизителните координати на мястото са 41.923677, 24.834034.
Пресечете главния път с повишено внимание и много бързо, с прибягване. На дясната стена на тунела ще видите жълта табела, оказваща посоката към водопада.
Оттам нататък няма къде да сбъркате. Пътеката е идеално маркирана и на много места има табели, така че дори да падне непрогледна мъгла гарантирам, че няма да се изгубите.
Накратко за маршрута
Общо време без почивките: 1 ч. 45 мин.
Общо време с почивките: 2 ч. 25 мин.
Време за отиване: 1 ч.
Време за връщане: 45 мин.
Дължина на маршрута: 5.82 км.
Средна скорост: 3.3 км/ч
Денивелация: 339 м.
Най-ниска точка: 428 м.
Най-висока точка: 691 м.
Калории: 425 kcal
Подобно за маршрута
До водопад Сливодолско падало е изградена идеално маркирана екопътека с много табели, мостове и стълби. Пътеката е добре поддържана. Личи си, че на места стари дъски са заменени с нови, а парапетите и стъпалата са укрепени.
Редуват се леко стръмни и полегати участъци. Върви се ту на левия, ту на десния бряг на реката, ту близо до коритото, ту се изкачва високо над реката.
Като цяло разходката е лека, приятна и спокойна.
Целият каньон на река Сливов дол е много живописен, а реката образува по пътя си много по-малки водопади и водни каскади.
Водата е кристално чиста, а на по-дълбоките места синее. Няма чешми по пътя, затова си пригответе поне литър вода за из път.
Само 10 минути след тръгването, вече се виждат и първите каскади.
Около 15 мин. след тръгването ще стигнете до една малка вила, с адес на улица Гранична, а в подножието й реката образува 3 красиви пада.
Около 25-30 минути след вилата ще минете покрай едно зелено бунгало, а малко след него е и един от високите водопади по течението.
До малкият водопад може да се слезе при добро желание, но знайте, че пътеката до него е доста стръмна.
След малкия водопад следва стръмно изкачване около 15 минути и големият водопад вече се вижда и чува.
Може би на ниво средата на водопада ще видите една самоделна пейка, на която можете да се полюбувате на гледката и шума от природата.
До подножието на водопада се стига много трудно, защото пътеката е много стръмна, тясна и хлъзгава.
Още снимки от екопътеката и водопад Сливодолско падало
Връщането е по същия път обратно, но е малко по-бързо.
Къде да хапнете?
Районът около Бачковския манастир е доста популярен и наоколо е пълно с рибни ресторанти, а също и с традиционни механи. Ние обаче скоро открихме едно заведение за бързо хранене, което много ни допадна на пътя от Пловдив към Асеновград. Малко след Околовръстния път на Пловдив ще видите отдясно на пътя голям фирмен билборд с надпис Ново мес. Има голям и удобен паркинг. Магазинът има търговска част, в която се продава основно месо и месни продукти, но има и част за бързо хранене. На самообслужване е. Прилича малко на студентски стол, защото си взимате табла и си избирате от една витрина какво ви харесва за хапване. Има наистина огромно разнообразие от ястия, супи, салати и десерти. Цените също са много добри. Вкусно е, непретенциозно и ни хареса много. Може да се плати и с карта.
Супер статия, само не разбрах дали водопада е постоянно пълноводен и като цяло кои сезони е най-добре да се посети?
Здравейте, дебитът на водопада значително намлява през юли и август. Ние предпочитаме да посещаваме водопади в периода април-юни(средата). Обикновено тогава има най много дъждове, които да подхранват водопадите. 🙂
Много рядко се среща толкоз качествена информация в интернет.