Гранд Хотел Терме – новият ни любим СПА хотел в село Баня

Гранд Хотел Терме, с. Баня

На всеки му се приисква поне веднъж в годината да се поглези. Да прекара деня си в СПА зоната на луксозен хотел, да медитира край басейна с чаша ароматно кафе или чай, да си подари отпускащ масаж и просто да изключи от ежедневието си. Знаете – малко сауна, малко парна баня, топъл минерален басейн, миризма на лавандулово масло, ей такива неща. Накрая да завърши с чаша вино, елегантна вечеря и десерт, който те доразтапя.

Ние не сме най-страстните привърженици на СПА хотелите, еле пък на all inclusivе пакетите, но когато искаме да се поглезим, търсим най-добрия хотел, който предлага пълната гама от гореспоменатите услуги.

Откакто чух за Гранд Хотел Терме в село Баня (до Разлог), си мислех как това ще е следващото ни място за размазваща СПА почивка. Затова, когато ни поканиха да го посетим, с удоволствие приех и сега ще споделя впечатленията си.

 

 

Къде се намира Гранд Хотел Терме?

Село Баня е сгушено между 3 величествени планини – Рила, Пирин и Родопи. Съвсем близо е до Банско и Разлог, на не повече от 10 минути с кола. Землището му е благословено с цели 75 извора. В покрайнините на това природно бижу се намира Гранд Хотел Терме. СПА зоната му се захранва с един от изворите на селото – Гулийна баня (58°), който се намира в непосредствена близост.

 

 

Различният СПА хотел

Гранд Хотел Терме, с. Баня

Хотелът е различен. В добрия смисъл на думата. Няколко са нещата, които ми направиха силно впечатление и не бях срещала досега.

Определено е един от най-добрите, в които сме отсядали – СПА зона, настаняване, обслужване, качество на използваните продукти в ресторанта, простор и уют.
Можете да се забавлявате заедно с децата в басейна или да „избягате“ от техните викове и глъч в зоната само за възрастни.

 

Простор

Гранд Хотел Терме, с. БаняЕдно от нещата, които ми хареса в Гранд Хотел Терме, беше усещането за пространство. Хотелът беше пълен, но все пак се усещаше широта и въздух. В общите пространства таваните са много високи – рецепцията, ресторанта, зоната около ресторанта.

Гранд Хотел Терме, с. БаняС влизането, първото, което чух от големия син, беше едно дълго и продължително “уаааау”. Не знам дали беше заради атрактивния полилей, който висеше над входа – масивен, с рога.

Гранд Хотел Терме, с. Баня

Или беше заради просторното фоайе, в което ни “посрещна” огромна хромирана скулптура на горила.

Усещането за пространство е във всички посоки. Във фоайето, ако погледнете нагоре, правят впечатление остъклените коридори, през които виждахме 2-3 етажа нагоре.

Гранд Хотел Терме, с. Баня

Ако погледнете надолу, ще видите стъклен под, който сам по себе си е немалко  атрактивен. Отначало е малко странно да вървиш по него. Имаш усещането, че вървиш по въздуха. Но на второто минаване се свиква.

Гранд Хотел Терме, с. Баня
Просторният основен ресторант

Както ресторантът, така и зоната около него са остъклени в по-голямата си част. Таваните са много високи, а между масите има достатъчно свободно място за разминаване.

 

Различният All inclusive

Гранд Хотел Терме, с. Баня

Като споменах за ресторанта. Тук е мястото да ви разкажа и за различната all inclusive концепция, която видях в Гранд Хотел Терме. Тук няма да ви разказвам колко е било вкусно всичко, защото съвсем не е единственото място, в което си личи качеството на използваните продукти.

Гранд Хотел Терме, с. Баня

Различното, което не бях виждала досега в all inclusive пакет, бяха готовите декорирани чинии. Освен стандартната блок маса с огромно разнообразие от всякакви разядки, салати, сирена, колбаси и каквото се сетите още, бяха подредени в гурме стил и чинии с предястия и десерти.

Гранд Хотел Терме, с. Баня

Много е приятно да си вземеш от блок масата нещо така красиво гарнирано. Храна, подредена с внимание. Гъделче за сетивата.

Това внимание се усеща и в 3-те основни хранения за деня – закуска, обяд и вечеря.

Закуската е важна

Гранд Хотел Терме, с. Баня

Важно е закуската да бъде пълноценна. Някои биха казали, че тя е най-важното хранене за деня. В Гранд Хотел Терме денят определено може да започне с усмивка, прясно изцеден фреш, здравословна закуска от пълнозърнест хляб, авокадо и яйце, а също и с протеинова палачинка или плодове.

Гранд Хотел Терме, с. Баня

Ако не сте в настроение за нещо чак толкова полезно, опитайте топлите, току що извадени от фурната банички. Големият ми син определи храната в Гранд Хотел Терме като много “креативна”. Не беше виждал на закуска да се предлага кроасан с банан и шоколад.

Гранд Хотел Терме, с. Баня
Десертите

Казано накратко храната ни хареса много. И не само заради многообразието. И като говoрим за десерти, а десертите там … те са апотеоза на разкошните обяд или вечеря.

 

Зона само за възрастни

Гранд Хотел Терме, с. Баня

Още нещо, с което Гранд Хотел Терме е различен, е зоната само за възрастни (16+). Тук много моля да изтриете от съзнанието си всички асоциации с филмите само за възрастни. Всъщност adults only местата са едни много тихи и спокойни пространства, предназначени за хора, които искат да избягат от виковете на необуздани деца.

Има хотели, които са напълно adults only. Но, ако и вие като нас, сте семейство с 2 деца и търсите едновременно нещо забавно за малките, така и от време на време “бягство” от “дай ми”, “направи ми”, “искам”, “скучно ми е”, хотелът е определил една зона при външния басейн за тази цел. Не че водата там е по-различна или че има чупливи неща, просто зоната е за тези, който искат тишина и спокойствие.

Гранд Хотел Терме, с. Баня

Зоната само за възрастни е особено приятна вечер с коктейл и наргиле. Ние така се бяхме “размазали”, че не усетихме кога мина времето и сервитьорът дойде да ни предупреди, че е полунощ и басейна затваря.

 

 

Семейната СПА почивка

Гранд Хотел Терме, с. Баня

СПА зоната определено може да се определи като просторна. Вътрешните пространства и коридори са широки и не се чувства притеснение между гостите от нуждата от прекалено близко пребиваване в зоната за релакс.

Гранд Хотел Терме, с. Баня

Три сауни (билкова, арома и финландска), широки и с по три реда пейки за изтягане. Две доста широки парни бани, като едната имаше шоков басейн вътре в самото помещение. Това е нещо, което не бяхме виждали досега. Много ни хареса, въпреки че “шоковата” студена вода беше по-скоро хладка. В парните бани ми хареса и това, че се усещат ясно успокояващите миризми на лавандулови и ментови масла.

Гранд Хотел Терме, с. Баня
Вътрешен басейн

Вътрешният басейн е с различни хидромасажни екстри, но и с достатъчно широка плитка зона за деца, които да си играят спокойно без нуждата от постоянно подпиране на родител, за да не потънат.

Гранд Хотел Терме, с. Баня
Част от външната зона

Външната зона е много стилно аранжирана с шезлонги и легла тип барбарони, топила с различни по вид дюзи за подводен масаж. Цялата гледка е ориентирана към една разкошна и отпускаща гледка на близките върхове, а в подножието е уловена и тече река.

Гранд Хотел Терме, с. Баня

Положително впечатление ми направиха и двете зони с напитки и плодове за подкрепа на възстановяващия процес в СПА зоната. Хитро ми се стори предлагането на топъл чай, освен охладена плодова вода, защото вътре в сауните е противопоказно да приемате течности с огромна разлика в температурата.

Хотелът предлага и масажи, но не се възползвахме от тази услуга и не мога да споделя впечатления.

Нашата стая

 

 

Най-хубавото тепърва предстои

Гранд Хотел Терме, с. Баня

Гранд Хотел Терме е съвсем нов. Работи от декември ’22 и има потенциал и план да става още по-широк, разнообразен и блестящ. Предстои да се изгради отделна СПА сграда на площ 5700 кв. м., басейн с олимпийски размери, още открити и закрити басейни, зоокът, конна база, спортни игрища, офроуд с АТВ-та, комплекс от вили за гости…

Едно птиченце ми каза, че планът е всичко да е готово през септември ’23. Стискам палци. Нямам търпение да дойдем пак тогава.

 

Знаете ли, че… ?

По време на нашия престой течаха снимките на 4-ти сезон на сериала All inclusive. Беше много интересно да срещнем популярни български актьори, на които сме почитатели и да ги видим в работна среда. Любопитно е да надникнеш “зад кадър” на популярен ситком.

 

 

Кратко видео

 

 

Какво да видите наблизо?

Отседнахме в Гранд Хотел Терме само за 2 нощи, но бихме останали и за по-дълго, защото освен почивка и детокс в СПА хотела, районът е пребогат на природни дадености и атрактивни места за разходка. А ние обичаме АКТИВНАТА почивка.

Ако не ви се мърда много от село Баня, близо до Гранд Хотел Терме можете да видите двете старинни бани – турската (Муратина баня) и Римската баня. Римската е запазена в автентичния си вид. Муратина баня е построена по подобие на римската и е дарение от семейство Муратови.

Ето и още няколко малко по-далечни предложения:

 

Панорамна алея Стъпалата, Разлог

Панорамна алея Стъпалата, Разлог

Панорамната алея Стъпалата е много фотогенично и леснодостъпно място в Разлог. До нея се стига за около 10-15 мин., като се тръгва от чешмата до гробището в Разлог. До панорамната площадка водят 380 стъпала + още 62 до върха й. Мястото е много приятно за разходка. На няколко места са изградени и шезлонги с гледка към Разлог от високо.

 

 

Парк за мечки – Белица

Парк за танцуващи мечки, с. Белица

Паркът за мечки се намира на около 12 километра над град Белица. Той е създаден по съвместен проект между Фондация Брижит Бардо и Четири лапи. На няколко места в парка може да видите служители, които имат много трогателни истории за спасяването на някои от обитателите, за навиците и отглеждането им.

За да обиколите през лабиринта от заграждения ви е нужен около половин час. Цената е 10 лв. за възрастни и 3 лв. за деца (актуално към юни 2023).

 

Рила Фън Парк

Рила Фън Парк

Близо до паркът за мечки се намира интересно място за приключения – Рила Фън Парк. Обикновено посещението на парка за мечки се съчетава със екстремно, забавно и
безопасно спускане с колички. Цената за едно спускане е 15 лв за възрастни и 10 лв за деца. Определено си струва.

 

Банско – стария град

Банско

Старият град на Банско е едно от най-притегателните места в района. Къщите-крепости на заможните банскалии са произведение на изкуството. Ако имате възможност да влезете в някои от тях, ще видите красиви дърворезби, изографисани стени, тайни коридори, скривалища и големи чардаци. Романтиката и удоволствието от минаването по калдъръмените улици и покрай високите дувари я има през всички сезони.

Не пропускайте да влезете и в църквата Света Троица. Интересен факт е, че тя е втората по големина на Балканите след храм-паметника Александър Невски в София.

 

Хижа Безбог и едноименното езеро

Хижа Безбог

Хижа Безбог и едноименното езеро са леснодостъпни с лифта, който тръгва от хижа Гоце Делчев, над Добринище. Езерото е много фотогенично заради растителността около него и заобикалящите го върхове. От хижа Безбог се открива красива гледка към Добринище и долината. Пътуването с лифта трае около 30 мин. в едната посока. Актуални цени за билетите можете да намерите в този сайт.

 

Местност Свети Никола, Добринище

Местност Свети Никола, Добринище

Местността Свети Никола се намира на около 3 километра от Добринище. Там се намират останките на тракийско укрепно селище, наречено “Безименния град”. Открито е случайно при строежа на параклиса Свети Никола. От този хълм се спуска река, която е издълбала скалата и образува няколко невисоки, но красиви каскади. Още за нашата разходка в местността можете да прочетете в тази статия.

 

Бъндеришките водопади

Бъндеришки водопади

До Бъндеришките водопади се стига за около 25-35 мин. от местността Бъндеришка поляна. Следва се жълтата маркировка в посока срещу течението, която води до хижа Бъндерица. Първо ще минете покрай т.нар. Бъндеришки водопад, за около 10 мин. след него ще видите също много атрактивна каскада от 2-3 водопада, които са издълбали коритото като котли. Трябва да сте много предпазливи, когато се снимате при водопадите, защото склонът към речното корито е много стръмен.

 

Водопад Юленски скок

Водопад Юленски скок

До водопад Юленския скок се стига за около 35 мин. от един разклон по пътя Банско – хижа Вихрен. Приблизителните координати на отбивката са 41.787838, 23.461236. Следва се синята маркировка. Пътеката е широка и няма къде да се обърка. Върви се по брега на река Демяница.

 

Байкушевата мура

Байкушевата мура

Байкушевата мура е иглолистно дърво на възраст повече от 1300 години (долу-горе на възрастта на България). Интересн факт е, че тя е най-старото иглолистно дърво в България, познато до момента. До нея се стига лесно по новоизградени дървени стъпала.

 

Езеро Окото

Езеро Окото, Пирин

Окото е малко езеро и е най-ниското в групата на Бъндеришките езера (2026 м н в). То е почти идеално кръгло, откъдето идва името му. До него се стига за около 15 мин. от хижа Вихрен. Езерото е скрито зад един хълм, обрасъл с клекове. Как да го откриете, вижте в тази статия.

 

Рибно бъндеришко езеро – за понапреднали

Рибно Бъндеришко езеро

Ако искате да се поизпотите още, продължете още около 35 мин. след езеро Окото като следвате червено-зелената маркировка. Малко след едно стръмно и каменисто изкачване, на един голям камък ще видите малка, жълта табела. На това място трябва да се отклоните към Рибното Бъндеришко езеро. На табелата пише, че до езерото има 15 мин., но всъщност са само 10.

 

 

Карта

5/5 - (2 votes)

Author: Kremena

Казвам се Кремена. Според мен пътуването прави всеки не само по-щастлив, но и по-готин и интересен. То учи на неща, за които не пише в учебниците - за света, за хората, които срещаш, за културата им, за храната им, как живеят, как е устроен света и много други неща. Пожелавам ви много хубави мигове и спомени! Кремена :)

Ако моите статии са ви полезни, харесайте фейсбук страницата ми или я споделете

Благодаря ви!

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *