В полите на Родопите, след Пловдив, но малко преди Асеновград се намира град Куклен. Да, Куклен всъщност е град. Повечето туристи го свързват с манастира в покрайнините на градчето, но за по-смелите туристи или семейства с деца може да предложи и разходка до “таен” водопад.
Ето и подробностите:
Кукленски манастир
Кукленският манастир „Св.св. Козма и Дамян” е леснодостъпен и силно посещаван манастир с богата история. В него се намира една от най-старите църкви в България (12 в.) с изключителни стенописи. Има голям и красив двор. Манастирският комплекс е разположен на три нива. На отделните тераси се откриват страхотни гледки към долината.
В района на манастира има и аязмо с лековита вода. Още информация за историята на манастира и храма можете да намерите в този сайт.
Кукленски водопад
Обект на нашия интерес всъщност не беше Кукленския манастир, защото сме го посещавали няколко пъти. Като истински фенове на водопадите, нямаше как да пропуснем едноименния воден скок. До водопада не се стига много лесно, затова го препоръчвам само за опитни туристи или смели семейства с деца, които не се страхуват да се поизцапат. Освен това е доста капризен. Пълноводен е само в началото на пролетта или след обилни валежи.
За Кукленския водопад се тръгва от отбивка няколко метра над Кукленския манастир, малко след първия завой. Приблизителните координати на въпросната отбивка са 42.024856,24.7577925. На мястото ще видите и уширение на пътя, подходящо за паркиране.
Би трябвало да има маркирана пътека някъде при самия манастир, но ние така и нея намерихме, затова се доверихме на напътствията на работещите в района.
През по-голямата си част пътят е широк и се следва посоката към хижа Руен. Около 15 мин. след тръгването се стига до ловджийски заслон (Дивечова нива). На мястото ще видите и табели и зелена маркировка към хижа Руен (не работи според информацията из интернет).
Около 10 мин. след въпросния заслон стигаме до реката, на която се намира и водопада. По количеството вода в реката можете да добиете представа и за пълноводието на водопада и да прецените дали си заслужава да го търсите.
Следва сравнително стръмно изкачване през просторна гора.
Около 15 мин. след като сме прекосили реката се стига до много важно място от маршрута. Ще видите задраскани зелени стрелки на дясно. Това е мястото, където се отделяме от ясния и широк път към хижа Руен.
Оттук нататък трябва да сте много наблюдателни за зелените стрелки и маркировка на няколко места по дърветата. Няма утъпкана пътека. Следваме всичко, което ни прилича на маркировка, оставена от хората преди нас – стрелки по дърветата, пирамидки от камъни, завързани ленти по клоните и т.н.
И така около 15 мин. следене на всякакъв вид маркировки и знаци, без пътека, се озоваваме над коритото на реката. Същата, която пресякохме малко по-рано. Кукленския водопад се чува, но все още не може да се види.
Най-сложната част от маршрута е слизането до самото корито на реката. Тук задължително трябва да носите удобни обувки, защото пътеката е много тясна и стръмна. Освен това може да е посипана с листа, които да я правят и хлъзгава. Заради този участък може би маршрутът не е съвсем подходящ за семейства с деца. Но пък, ако децата имат опит с преминаване през пресечени местности, биха се справили със слизането.
След като слезете до коритото на реката, водопадът вече се вижда и до него остават 4-5 мин. срещу течението на реката.
Връщането беше доста по-лесно и бързо. За около 15 мин. се върнахме на широкия път за хижа Руен, при задрасканите стрелки. После още 10 мин. до прекосяването на реката, и след още 20 мин. си бяхме при колата.
Сумарно – 1 час отиване, от които 40 мин. по ясна пътека, а останалите 20 по не съвсем ясна такава. Върнахме се за около 45 мин.
Лични впечатления
Кукленският водопад сам по себе си съвсем не е най-уау водопада, който сме виждали. Не беше нито много висок, нито много буен. По-скоро беше малък воден скок. Беше интересна разходка.
Дълго търсих ясни упътвания как да стигнем до Кукленския водопад. След питане на работещите около манастира – успяхме да го намерим. Надявам се статията да е полезна и ако някой търси път до този “скрит” водопад, да намери яснота в тези редове.
Какво друго да видите наоколо?
Районът около Асеновград изобилства с природни и културни забележителности. Ето и малка част от тях:
- Асеновата крепост
- Параклисът Св. Димитър (малко след Асеновата крепост)
- Водопад Сливодолско падало
- Водопадите Лястовичи вир, Св. Георги и Новаково
- Бачковски манастир и водопад
Къде да хапнете?
Тук имам 2 предложения.
- Ресторант Салаша – намира се по пътя към Асеновата крепост. Много приятен ресторант с градина, готвят вкусно и обслужването е любезно.
- Магазини и ресторант “НОВОМЕС” – намира се на пътя Пловдив – Асеновград (Асеновградско шосе, в дясно). Заведението е на самообслужване, тип бюфет. Много харесваме мястото, защото има много голямо разнообразие от прясно приготвени ястия, салати и десерти. Към ресторанта има и магазин за месо, месни и млечни продукти.