Едни от най-притегателните върхове в Пирин, след първенеца Вихрен разбира се, са двата “съседни” един на друг върха – Безбог и Полежан. При добро организиране на времето и рано тръгване, е напълно възможно да се изкачат и двата за един ден без много бързане.
Най-популярният маршрут за изкачването на Безбог и Полежан е добре маркиран, обозначен и няма как да се сбърка, затова ще споделя за другия, малко по-безлюден заход, по който минахме. За да оползотворим напълно деня с разходка в планината и наслади за окото, съчетахме изкачването на Безбог и Полежан с преход през Газейските езера, резерват Юлен и нощувка в х. Демяница.
Ето и подробностите:
Откъде Тръгваме?
Изкачихме първо връх Безбог. Най-удобната изходна точка за изкачването му е едноименната хижа. До нея лесно и бързо се стига с лифт Безбог. Пътуването с лифта трае около 25-30 мин. Двупосочния билет струва 18 лв.(цената е актуална към август 2020 г.) Може да използвате билета за слизане в друг ден, не е задължително да е в същия.
Работното време на лифта през лятото е от 8:30ч. до 17:00ч. Важно е да знаете и че последно слизане от хижа Безбог в 16:45ч. Още подробности за разписанието и цените на лифт Безбог можете да прочетете в сайта на хотел Добринище.
Пред хижа Безбог се намира и едноименното езеро. Заставайки пред хижа Безбог, ако погледнете надясно, ще видите и самия вр. Безбог, към който сме се запътили. Пътеките към върха минават по десния бряг на Безбожкото езеро.
Изкачване на връх Безбог
Накратко за изкачването на вр. Безбог
Време с почивките: 1 ч. 20 мин.
Време без почивките: 1 ч.
Разстояние: 1.85 км.
Калории: 218 kcal.
Средна скорост : 1.9 км/ч
Денивелация: 366 м.
Подробно за маршрута
Изкачихме вр. Безбог по възможно най-краткия и безлюден маршрут. Да, може би е малко по-тежък от “царския път” към върха, но не е и кой знае какво.
По-безлюдният път към върха съвпада с “царския” само до първите стотина метра. След като тръгнете по десния бряг на Безбожкото езеро, оглеждайте се вдясно за изоставена постройка. Това е старата хижа Безбог, която е била разрушена от лавина преди около 50 години. Пътеката към връх Безбог минава точно отляво на въпросната разрушена постройка. Няма табели, нито маркировка, но пътеката е утъпкана и ясна.

По-голямата част от изкачването е наистина много стръмно и пътеката минава през гора от клекове. За маркировка служат пирамидки от камъни.

Последният участък от изкачването е най-стръмен, каменист и неудобен за вървене. Оглеждайте се добре за пирамидките, защото да се търсят купчини от камъни върху по-големи камъни може и да е малко объркващо. Най-високата част, която се се вижда, когато погледнете нагоре, не е върхът, но стигнем ли я, оттам вече ясно се вижда колко близо е той.

След като се изкачите до най-високата част от склона, вр. Безбог вече се вижда и не е никак далече. Няма начин да не го забележите. На върха има кръст, а вероятно и множество хора. Все пак Безбог е един от най-посещаваните пирински върхове.

Изкачване на връх Полежан от вр. Безбог

Накратко за изкачването на вр. Полежан от вр. Безбог
Време с почивките: 1 ч. 20 мин.
Време без почивките: 1 ч.
Разстояние: 2.15 км.
Калории: 211 kcal.
Средна скорост : 2.2 км/ч
Денивелация: 267 м.
Подробно за маршрута
След кратка почивка и любуване на гледките, които се откриват вр. Безбог се отправяме към по-високият от двата – връх Полежан. Със своите 2851 м. той заема почетното 4-то място по височина в Пирин. Започваме изкачването на Полежан с 10 мин. стръмно слизане от Безбог.

След като слезете до широката седловина между двата върха, започва и положителната денивелация. Колкото повече приближавате вр. Полежан, толкова по-стръмно става изкачването.


След като преминете през седловината, пред вас ще се открият невероятни гледки към езера и върхове. Най-хубавото при изкачването на Полежан е, че тази гледка ни съпровожда по останалия път до върха.

По пътя към Полежан се минава през няколко безименни върха. До първия от тях се стига за около 35 мин. от седловината, а от него до самият вр. Полежан остават още около 25 мин. катерене по много камениста пътека.
Снимки от вр. Полежан
Снимки отвисоко на вр. Полежан
Към Газейски циркус и хижа Демяница
Накратко за маршрута от вр. Полежан до х. Демяница
Време с почивките: 4 ч. 10 мин.
Време без почивките: 2 ч. 45 мин.
Разстояние: 6.08 км.
Калории: 429 kcal.
Средна скорост : 2.2 км/ч
Денивелация: 987 м. (слизане)
Подробно за маршрута
Ако искате още красиви гледки и ледникови езера, от вр. Полежан можете да продължите към Газейския циркус. До Горното Газейско езеро пътеката е добре обозначена с червена маркировка. Следваме маркировката и само след 15-20 мин. пред нас се открива една емблематична за Пирин гледка – вр. Газей и Горното Газейско езеро. До брега на езерото имаме още 15-20 мин. вървене все по червената маркировка и пирамидките.

Горното Газейско езеро има много интересна форма, заради която често го наричат “Дамата с кока”. Над “кока” на езерото е и вр. Газей.
Горно Газейско езеро
Снимки отвисоко
Не се качихме до вр. Газей, но се опитахме да го подсечем по левия му склон. Ето и какво видяхме там.

При ясно време гледката от вр. Газей би била страхотна, но ние нямахме този късмет.
И така … продължаваме нашият преход през по-трудната и неясна част от маршрута – към Долното Газейско езеро и хижа Демяница.
Тръгваме по левия бряг на Горното Газейско езеро и стиагме до един много, ама много стръмен улей, по който се стича вода.

Долното езеро ясно се вижда в ниското, изглежда близо, но слизането до него ни отне 45 мин. В този участък трябва да сте много внимателни, защото е много стръмно, а на места е мокро и хлъзгаво.
Снимки от Долното Газейско езеро
Заобикаляаме Долното Газейско езеро по десния му бряг. След около 20-30 мин. се стига до още две много малки езера. В този участък пътеката беше много неясна и се залутахме. Трябваше да тръгнем по десния бряг на езерцата, а ние тръгнахме по левия и се опитвахме да се върнем на верния път. Езерата трябва да ви останат вляво.

Следващите 20-30 мин. трябва много добре да се оглеждате за пирамидки от камъни, те са единствената маркировка.

Ще стигнете до една голяма поляна. След нея вече пътеката е ясна, утъпкана и няма къде да се сбърка. От поляната до хижа Демяница слизахме около 1 час.
Последният участък до хижа Демяница постепенно навлиза в иглолистната гора на резерват Юлен. Колкото повече приближавате хижата, толкова по-стръмно става слизането. Около 20 мин. преди хижата ще минете край един водопад.

След водопада пътеката започва да криволичи на зиг-заг.

Още 10-тина минути по стръмния зиг-заг ще чуете бушуващите води на друг водопад, по-висок и по красив от първия. Той не се вижда от пътеката. Трябва леко да се отклоните от нея, за да го видите.

Накратко за хижа Демяница
Демяница е голяма хижа с капацитет да приюти около 250 туристи, както вътре, така и във външните бунгала. Има 2 външни бани и ресторант с доста разнообразно меню. Готвят вкусно. Хижата е леснодостъпна от пътя между Банско и х. Вихрен, затова често се посещава и от семейства с деца.
Нощувка в хижата струва 15 лв. (цената е актуална към август 2020 г.). Телефон за контакт: 0878 688 135.
При последното ни посещение хижата беше пълна “до горе”, беше станало сериозно объркване с резервациите, свършиха чаршафите, дори за някои посетители нямаше места и се настаняваха в постройката извън хижата.

Демяница се намира на много кръстопътно място, защото от и към нея минават много и все много живописни маршрути, с много езера и наслада за очите.
Ето и някои от тях:
- х. Демяница – х. Вихрен (Василашките езера, Бъндеришките езера)
- х. Демяница – з. Тевно езеро (Превалските езера и самото Тевно езеро)
- х. Демяница – х. Безбог (през Валявишки езера)
Здравейте Кремена! Това лято бях на хижа Безбог. Изкачих връх Безбог, направих преходи и до Поповото езеро и Дисилшкото езеро. Имам един въпрос гледайки снимката със спалното на хижа Демяница. Настаняването в общи спални помещения ли е или настаняват отделно мъже, отделно жени?
Здравейте, Ивайло! Спалните помещения в хижа Демяница са общи. Предполагам, че ако има достатъчно свободни помещения или изявите желание, биха настанили и отделно мъже и жени. Най-добре се обадете в хижата, за да получите точен отговор. 🙂