За мен най-привлекателното в Пирин са неговите езера. Колкото да въртим и да сучем, все към езерата си ни влече. Предполагам всеки знае как да стигне до най-голямото и най-популярното от тях – Поповото. Сега ще ви споделя как ние стигнахме и до второто по големина в Пирин – Голямото Валявишко езеро.
“Царският път”, който минава покрай езерото е официалният маршрут х. Демяница – х. Безбог и е маркиран с жълто. Разбира се, от едната до другата хижа може да се стигне и през връх Полежан и Газейският циркус, но отнема повече време и усилия. Основният маршрут от х. Демяница до х. Безбог може да бъде съчетан и с дуги официални маршрути, например:
- Тевно езеро – х. Демяница
- х. Вихрен – Тевно езеро
- Тевно езеро – з. Спано поле
- Тевно езеро – вр. Джангал
Ето и подробностите за “царския път” от х. Демяница до х. Безбог:
Накратко за маршрута
Време с почивките: 6 ч. 10 мин.
Време без почивките: 4 ч. 15 мин.
Разстояние: 11.63 км.
Калории: 899 kcal.
Средна скорост : 2.7 км/ч
Денивелация: 781 м.
По пътя няма чешми. Малко след Голямото Валявишко езеро допълвахме бутилките от една река, но все пак бих ви препоръчала да носите поне 1.5 – 2 л. на човек. Сенките са рядкост, затова е добре да се носите шапки, слънцезащитен крем и/или дрехи с дълги ръкави и крачоли.
Ако се съобразявате с работното време на лифт Безбог, е добре да тръгнете от х. Демяница не по-късно от 9 ч., за да не бързате прекалено много, да имате време за почивки и да можете да се насладите спокойно на планината, нейните красоти или просто да си наберете малко билки.
Подробно за маршрута
Ще разделя маршрута на 3 части, защото имаме 3 участъка, където маркировката се променя.
- х. Демяница – разклона за х. Безбог – 1 ч. 35 мин. (синя и жълта маркировка)
- разклона за х. Безбог – разклона за Поповото езеро и Рибните езера – 2 ч. 20 мин. (жълта маркировка)
- разклона за Поповото езеро и Рибните езера – х. Безбог – 1 ч. (жълта и зелена маркировка)
От х. Демяница до разклона за х. Безбог
За х. Безбог, както и за повечето маршрути от х. Демяница, се тръгва нагоре по течението на р. Валявица. 10-тина мин. след началото се стига до първия разклон – този към х. Вихрен през Василашките и Бъндеришките езера.
Следваме табелите и продължаваме направо, все по течението на р. Валявица, в посока Тевно езеро и х. Безбог. Следващия 1 час пътеката е много разнообразна. Първоначално се върви през гориста, сенчеста местност и е леко стръмно, а след това става открито, слънчево и малко по-полегато и така докато стигнем до водопада на р. Валявица. Няма начин да го подминете с безразличие, защото пътеката минава точно покрай него. Може би не е точно водопад, но е една много красива водна каскада.

Участъкът след водната каскада е много идиличен и приятен, но при последното ни преминаване през него беше “разровен” и наторен от стадо крави, затова ще споделя по-стара снимка от този участък.

Няма как да подминете незабелязано покрай разклона за х. Безбог. Табелите са поставени на два дървени стълба, а близо до тях ще видите и маркировката, добре нарисувана на един голям камък.

Следваме табелите и жълтата маркировка и тръгваме наляво. Няколко метра след отклонението трябва да преминем на другия бряг на реката.
От разклона за х. Безбог до разклона за Поповото езеро и Рибните езера
Само 30 мин. след разклона ще се озовем на брега на Голямото Валявишко езеро. Преди това ще минем покрай друго по-малко езеро. То също е от групата на Валявишките езера.

Не можете да сбъркате Голямото Валявишко езеро. То наистина е много обширно, вървяхме по брега му поне 15 мин., преди да се отклоним към Джангалската порта.

Няма как да преминете с безразличие покрай езерото и без да направите поне 10 снимки. То е много фотогенично, кристално чисто, синьо и в него върховете се отразяват като в огледало.

Накратко за Голямото Валявишко езеро
Голямото Валявишко езеро е част от групата на цели 15 ледникови езера. 3 от езерата са непостоянни. Можете да видите почти цялата група езера от вр. Джангал.
Голямото Валявишко езеро е второто по големина ледниково езеро в Пирин след Поповото езеро. Заобиколено е от върховете Валявишки чукар и Джангал. В езерото има малък остров, покрит с клекове. Може да се заблудите дори, че островите са два, защото има 2 малки хълма.
Надморска височина: 2280м. н. в.
Площ: 83.5 – 85.1 декара
Дължина: 480м.
Ширина: 275 м.
Дълбочина: 17.5 до18.9 м.
И така, след много снимки и въздишки се отклоняваме от брега на Голямото Валявишко езеро и поемаме по поредното каменисто изкачване към Джангалската порта. Това звучно име носи седловината между върховете Джангал и Малък Полежан. Изкачването до нея отнема около 30-35 мин. с много спирания и погледи назад към езерото.

На другия склон на Джангалската порта ни очаква стръмно и каменисто слизане към Банското езеро.

Колкото повече се приближаваме до Банското езеро, толкова по-стръмен става склонът, по който слизаме.


Бреговете на Банското езеро са много идилично и фотогенично място, защото езерото е свързано с Рибните езера чрез малка и спокойна река. Ако се огледате наоколо ще видите водопад, билки, поляни и много цветя.

Щом слезете до Банските езера и пътеката стане равна, значи сте на не повече от 5-10 мин. от разклона за Поповото езеро и Рибните езера.
От разклона за Поповото и Рибните езера до х. Безбог

Щом стигнете до разклона за х Безбог, Рибните езера и Поповото езеро, имате 2 варианта за връщане до х. Безбог – по “царския път” (зелена и жълта маркировка) или през Рибните езера (кафява маркировка).
Ние се върнахме по “царския път” и малко съжалихме, защото двете пътеки са сходни като време и трудност, но по “царския път” сме минавали хиляди пъти. Ако сега трябваше да избирам отново, щях да тръгна към Рибните езера.
От разклона до х. Безбог вървяхме около 1 час.

Завършвам с една снимка на хижа и езеро Безбог от птичи поглед.
